| cz sk en

Dětský nábytek SMILE

Každý výrobek má svůj příběh. Tohle je jeden z nich. Usmějte se.

Karel Novák, konstruktér nábytku Smile 

Když za mnou na jaře přišla kolegyně Jitka se zadáním na tvorbu dětských židlí a stolků do školky, hned jsem věděl, že budou vypadat úplně jinak, než bylo původní přání architekta. Nechtěl jsem vytvářet další kopii kopie kopie…  Nechal jsem se unést vlastní představou… 

První jsem nakreslil židli. Malou verzi velké židle. Vždyť děti jsou lidé, jen zmenšení. Proto i opěrák je vyšší a v něm výřez pro uchopení. A dál? Díval jsem se na židli. Židli. Byla to sice židle, kterou jsem dosud neviděl, ale byla to jenom židle. Židle… pro děti… pro malé lidi. 

Co jí vdechne život? Oči? Výraz? Tvář? Úsměv?

Alexander Kováč, autor ilustrací 

Uprostřed léta mě navštívila malá židle. Z břízy. Svěží, krásná, elegantní, pohodlná, dychtící po životě. Po tváři, po úsměvu, který by mohla rozdávat. Měl bych jí namalovat pusu od ucha k uchu? Nalíčit ji zářivými barvami? Pojmenovat ji SMILE? 

Ten výřez pro uchopení… to je ono! 

A tak z ní je děvčátko, klučina, klaun, žába, metráček, mrkající uličník i židle, která chce obejmout. A hrát si. A padat. Být u všeho dění, u jídla, malování i u hry na schovávanou. Všechno je nakonec o výrazu, který prozradí víc než tisíc slov. 

 

… a židle k tomu nic neříká. Židle se usmívá.

 

Dětský nábytek SMILE je vyfrézován z březové překližky. Nalakován transparentním polyuretanovým lakem a potištěný inkoustovou barvou s vytvrzením UV. Hrany má oblé, aby nikomu neublížil. 

 

 

Více fotografíí naleznete na http://www.mydva.cz/smile.html.